Відвідуючи наш сайт, ви даєте згоду на використання нами cookie, щоб аналізувати та генерувати контент і рекламу з урахуванням ваших інтересів. Використання цього веб-сайту означає, що Ви погоджуєтеся з ним.

Як почати будівництво не порушуючи Закони?

Як почати будівництво не порушуючи закон.

У законодавстві можливі зміни. Стежте за змінами.

Житлові будинки вважаються самовільним будівництвом, якщо вони побудовані або будуються без належного дозволу або належним чином затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Обличчя, яке здійснило або здійснює самовільне будівництво нерухомого майна, не придбаває права власності на нього.

Читати тим, хто планує побудувати:

  • індивідуальний заміський будинок, садовий або дачний будинок, який не буде вищий за два поверхи, і має площу до 300 квадратних метрів;
  • будь-яку господарську будівлю або гараж.

Основним законом що регулює будівництво в Україні являється Закон «Про регулювання містобудівної діяльності»; від 17.02.2011 № 3038-VI.

Згідно з цим Законом забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на основі будівельного паспорта.

Що ж таке будівельний паспорт?

Стаття 27. Будівельний паспорт забудови земельної ділянки

1. Забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельного  ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних і архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального(заміського) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів(без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою і озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових і графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розробки будівельного паспорта здійснюється на його основі.

2. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов і обмежень.

Для об'єктів, вказаних в частині першої цієї статті, розробки проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

3. Надання будівельного паспорта здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування і архітектури на безвідплатній основі впродовж десяти робочих днів з дня вступу відповідної заяви і пакету документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування і архітектури.

4. Порядок видачі і форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування і архітектури.

(Порядок видачі будівельного паспорта» Див закон №0902-11)

Що треба робити після отримання будівельного паспорта?

Здається можна починати будівництво?

Ні.

Перед початком будівництва Ви повинні надати до архітектурно-будівельної інспекції Декларацію про початок виконання будівельних робіт.

Стаття 36. Декларація про початок виконання будівельних робіт

1. Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що відносяться до I, - III категорій складності, підключення об'єкту будівництва до інженерних мереж і споруд надається замовникові і генеральному підрядникові або підрядникові(у випадку якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Наш коментар:

Підготовчі роботи - це роботи з підготовки земельної ділянки, облаштування обгороджування будівельного майданчика і знос будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, дослідницькі роботи, роботи по спорудженню тимчасових виробничих і побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, пристрої під "під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також по винесенню інженерних мереж і видалення зелених насаджень.

Більшість господарських будівель на вашій ділянці відносяться до I категорії складності, а житлові будинки до II категорії.

2. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безвідплатній основі впродовж п'яти робочих днів з дня вступу декларації.

Виконувати будівельні роботи підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж і споруд без реєстрації вказаній декларації забороняється.

3. Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її представлення і реєстрації, форма повідомлення про зміну даних в зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.

4. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють в реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана або оформлена з порушенням встановлених вимог.

Рішення про відмову в реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт приймається в строк, передбачений для реєстрації декларації.

5. У випадку якщо інспекція державного архітектурно-будівельного контролю не зареєструвала декларацію про початок виконання будівельних робіт чи не прийняла рішення про відмову у її реєстрації у встановлений цією статтею термін, право на виконання будівельних робіт виникає на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація має бути зареєстрована, а рішення про відмову - прийнято.

У такому разі декларація вважається зареєстрованою.

Що далі?

Згідно П7. Замовник зобов'язаний у течію семи календарних днів з дня реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт чи з дня придбання права на виконання будівельних робіт письмово проінформувати виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцевої державної адміністрації за місцезнаходженню об'єкту будівництва про початок виконання будівельних робіт.

8. Замовник несе відповідальність за повноту і достовірність даних  вказаних в поданій їм декларації про початок виконання будівельних робіт, і виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Зверніть увагу!

9. Виконання будівельних робіт без відповідного документу який надає право виконувати такі роботи вважається самовільним будівництвом і тягне відповідальність згідно із законом.

Які передбачено покарання?

За порушення правил будівництва найменшим покаранням є штрафи.

Розміри штрафів визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення і Законом Про регулювання містобудівної діяльності.

Штрафи:

1. Ст. 96. Порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва(Кодекс України про адміністративні правопорушення).

Порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил і затверджених проектних рішень при нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів або споруд - тягне накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадовців - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ...

Дії, передбачені частиною першої цієї статті, досконалі обличчям, яке впродовж року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть накладення штрафу на громадян від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ...

Виконання підготовчих робіт до будівництва котеджу без повідомлення про початок виконання вказаних робіт у випадках, коли напрями такого повідомлення є обов'язковим, а також наведення недостовірних даних в повідомленні про початок виконання підготовчих робіт - тягнуть накладення штрафу від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ...

У статті сказано, що виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання вказаних робіт, а також наведення недостовірних даних в такій декларації, здійснені у відношенні:

Об'єктів I категорії складності(гаражі, сараї, теплиці...) - тягнуть накладення штрафу від трьохсот п'ятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктів II категорії складності,(як сказано вище це житлові будинки) - спричиняють за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
і так далі ...

Увага! Гірше за покарання см. Виноску:

Закон Про регулювання містобудівної діяльності

Стаття 38. Знос самовільно побудованих об'єктів містобудування

1. У разі виявлення факту самовільного будівництва об'єкту, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав і інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм неможлива, посадовець відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правив з визначенням терміну для добровільного виконання припису.

У випадку якщо особу у встановлений термін добровільно не виконала вимоги, встановлені в приписі, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду об знос самовільно побудованого об'єкту і компенсацію витрат, пов'язаних з таким зносом.

2. За рішенням суду самовільно побудований об'єкт підлягає зносу з компенсацією витрат, пов'язаних зі зносом об'єкту, за рахунок особи, яка здійснила(здійснює) таке самовільне будівництво.

Замовником робіт по зносу вказаного об'єкту є інспекція державного архітектурно-будівельного контролю, за позовом якої прийнято відповідне рішення суду.

Стаття 39. Приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів

1. Приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що відносяться до I - III категорій складності, і об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безвідплатній основі представленої замовником декларації про готовність об'єкту до експлуатації.

Стаття про введення в експлуатацію тут.

Форма декларації про готовність об'єкту до експлуатації, порядок її представлення і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів Україна (Закон №461-2011-п).

Детальніше дивися в законодавчих актах України.

Или зв'яжіться з нами і допоможемо Вам розібратися з тонкощами законодавства.

Ще статті з будівництва свого будинку читай тут.

ОЛЕНА КАЗАКЕВИЧ
ОЛЕНА КАЗАКЕВИЧ
Експерт по дизайну та узаконенню

Залиште Ваш комментар

(will not be shared)

Чому вам вигідно звертатися до нас?

Продаємо готові проекти котеджів власного виробництва
Виконуємо індивідуальне проектування
Виконуємо проектування реконструкції будинків
Проектуємо будинки на існуючих фундаментах
Виконуємо дизайн проекти інтер'єрів
Коригуємо імпортні проекти з урахуванням вітчизняних матеріалів
Консультуємо з питань будівництва та ремонту