Чи повинні стіни дихати?
Чи потрібна пароізоляція стін будинку і чи повинні стіни ''дихати''?
Про диханні стін постійно пишуть і розповідають продавці будівельних матеріалів намагаючись переконати покупців придбати їх товар.
Спробуємо розібратися, чи потрібно стінам "дихати".
По-перше визначимо, що таке дихання?
Дихання - це процес втягування і випускання повітря легкими під час якого живі організми поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ.
Як відомо з практики стіни, явно не є живими організмами. Тому термін "дихання" застосовувати до стін не зовсім правильно.
Що ж насправді відбувається зі стінами в процесі експлуатації споруди?
Більшість стінових матеріалів, крім металу, пластику і монолітного бетону, можуть пропускати через себе повітря і водяна пара.
Чи добре це?
Розглянемо наступну ситуацію. Зима, на вулиці холодно, а в приміщеннях, відповідно, має бути тепло. У житлових приміщеннях в повітрі присутній водяний пар. Він виділяється людьми як в процесі жізнедеятельноті, так і під час побутових процесів (приготуванні їжі, пранні, вологого прибирання і т.п.). Повітря з водяними парами проникає в стінові конструкції і охолоджується. При цьому відбувається конденсація водяної пари, який перетворюється в краплі води. Те місце в стіні в якому пар перетворюється в воду називається «точкою роси»
Тобто з боку вулиці частина стіни просочується вологою і вже не приймає участі в захисті приміщень від холоду. Про це говорять: "Стіна промерзла".
Протягом зими точка роси рухається в сторону теплого приміщення і теплоізоляційні властивості стіни зменшуються.
Влітку волога висихає і стіна стає однорідною за теплоізоляційними властивостями.
Слід зазначити, що зовнішня поверхня стіни часто облицьовувався утепітелем, покривається декоративною обробкою або штукатуркою яка в свою чергу перешкоджає висиханню стін.
Чим в матеріалі більше часу, тим в ньому більше повітря і тим він «тепліше». Але при цьому тим більшою кількістю води він може бути насичений.
Тому називати "дихання" стіни перевагою неправильно.
Що ж робити?
Якщо ми хочемо домогтися максимальних теплоізоляційних властивостей, то наше завдання не пустити водяна пара в тіло стіни. Для цього внутрішню поверхню стін слід покрити шаром пароізоляції.
Так в каркасних будинках застосування пароізоляції обов'язково, так як без пароізоляції каркасний будинок може просто згнити. В якості пароізоляції застосовують поліетиленову плівку.
У будинках з цегли, керамоблоков або газобетону відсутність пароізоляції не приводить до видимих неприємностей. Правда при промерзанні стін збільшуються витрати на опалення, але раз стіни не впали і грибок не з'явилося, то здається, що все нормально.
Як зменшити паропроникність стін з керамічних або газобетонних блоків?
Застосувати плівку не вийде. На поліетиленовій плівці просто не держиться штукатурка. Але проблема зниження паропроникності стін з пористих матералов залишилася.
Для вирішення проблеми внутрішню поверхню стіни необхідно просочити ґрунтовкою в 2-3 шари і нанести шар цементної штукатурки.
Підкреслюю, саме цементної штукатурки, т. К. Гіпсові суміші пористі і прекрасно пропускають водяну пару.
Для остаточної обробки слід використовувати матеріали не пропускають водяну пару, наприклад вінілові шпалери.
Прочитавши останні фрази багато хто подумає - жах, будинок перетворюється в термос, а як же дихання стін?
І дійсно, наша задача максимально перетворити будинок в термос. А для вентиляції використовувати не стіни, а вентиляційні канали, рекуператори або, в крайньому випадку, кватирки.
Підводячи підсумок висловлю пардоксальную думка, що «дихання» стін не перевага, скоріше недолік конструкції. А під будинок-термос з системою вентиляції не недолік, а перевага.
І на додаток: через стіни в будинку йде 25% тепла, через перекриття і покрівлю - 30%, через систему вентиляції - 20%.
Бережіть тепло - будуйте правильно!
Про проектування енергоефективних будинків читай ТУТ
Проекти енергоефективних будинків дивись ТУТ
Якщо у вас залишилися питання, звертайтесь до нас і ми з задоволенням на них відповімо!
Читай ще навіщо потрібен проект для будівництва свого будинку
Читай ще статті про те який будинок потрібен

Чому вам вигідно звертатися до нас?







Залиште Ваш комментар