Відвідуючи наш сайт, ви даєте згоду на використання нами cookie, щоб аналізувати та генерувати контент і рекламу з урахуванням ваших інтересів. Використання цього веб-сайту означає, що Ви погоджуєтеся з ним.

Особливості проектування опалення з тепловими насосами

Використання теплових насосів. Роль правильного проектування системи.

З огляду на неминуче підвищення цін на паливо, все більше людей переходять на використання поновлюваних джерел, які живляться від тепла навколишнього середовища. Одне з таких пристроїв - тепловий насос. Цей прилад одночасно служить для опалення та постачання гарячої води, а також здатний працювати в режимі кондиціонування.

проектування систем опалення з тепловим насосомЗавдяки своїй конструкції і принципу дії насос витягує тепло з навколишнього середовища: повітря, землі, ґрунтових і поверхневих вод. Прилад можна використовувати для обігріву наступних об'єктів:

 • Дачі, котеджі, будинки;
 • Басейни, аквапарки;
 • Школи, ВНЗ та інші навчальні заклади;
 • Виробничі і комерційні приміщення (офіси, цехи, склади);
 • Ресторани, готелі, котеджні містечка.

Втім, в світлі підвищення цін на енергоресурси теплові насоси можна використовувати практично скрізь. Природно, щоб пристрій працював з максимальною ефективністю і швидко окупилося, потрібно правильно спроектувати і облаштувати систему теплорозподілення.

При проектуванні опалювальної системи, що працює на заповнюваних енергозберігаючих джерелах, в тому числі і теплових насосах, дуже важливо розглядати об'єкт як єдине ціле. Тобто всі технологічні рішення, що стосуються конструкції самого пристрою і всіх використовуваних інженерних систем, потрібно узгодити. Це необхідно, щоб підібрати найбільш вдалу модель теплового насоса і домогтися швидкої окупності приладу.

Для кожного окремо взятого об'єкта опалювальна система проектується індивідуально. Її деталі залежать від кліматичних і грунтових особливостей регіону, а також енергетичних навантажень. При цьому необхідно вивчити геологічну інформацію про ділянку. А якщо мова йде про великому об'єкті, можливо, буде потрібно провести так зване розвідувальне буріння.

Що таке техніко-економічне обґрунтування при проектуванні системи опалення з тепловими насосами?

Техніко-економічне обґрунтування, або ТЕО є дуже важливим етапом проектування. На цій стадії узгоджуються інженерні системи, як між собою, так і з усією опалювальної конструкцією. Крім того, розглядаються і визначаються необхідні енергозберігаючі заходи (наприклад, застосування автоматизованих вузлів обліку енергії та управління нею, використання економічних світильників та інших приладів).

Крім цього в ході ТЕО потрібно вирішити наступні завдання:

 • Визначити найбільш важливі архітектурні рішення; 
 • Розрахувати електричні та теплові навантаження на систему; 
 • Визначити структуру і графік того, як буде споживатися енергія; 
 • Скласти детальний бюджет всієї системи, включаючи як первинні витрати, пов'язані з придбанням та монтажем приладу, так і витрати на експлуатацію. 
 • Розрахувати енергетичний потенціал джерел, доступних для використання, і необхідну теплову потужність; 
 • Обчислити термін окупності системи.

Після цього, якщо використання теплонасосної системи є вигідним, можна переходити до наступних стадій проектування.

Основні етапи проектування опалювальної системи

Послідовність проектування опалювальної системи включає в себе наступні етапи:

 • Визначення потреби в теплі. Розрахунок навантаження проводиться відповідно до температури вуличного повітря. При цьому визначається потужність, необхідна для досягнення нормативних умов всередині приміщення при найбільш низьких температурах вуличного повітря.
 • Вибір самого насоса. Цей пункт буде більш докладно розглянуто нижче. 
 • Встановлення температури обігрівальних поверхонь. При новій споруді вона не повинна перевищувати 35 градусів. У старих будинках допустима температура до 55 градусів.
 • Вибір джерела тепла. У цій ролі можуть виступати повітря, земля, поверхневі або грунтові води. 
 • Вибір гідравлічної системи. Це потрібно, щоб користуватися пристроєм було максимально ефективним. Гідравлічні розрахунки проводяться для всіх трубопроводів і ділянок конструкції.

Окремо варто звернути увагу на вибір самого насоса. Пристрій підбирається за потужністю, яка залежить від величини базових навантажень. Це забезпечує стабільну і ефективну експлуатацію теплових насосів. При цьому важливо враховувати режим роботи пристрою. Він може бути трьох типів:

 • Моновалентный. Насос является единственным источником энергии. Это подразумевает, что он должен быть рассчитан на стабильную работу в течение всего года.
 • Моноенергетичного. Використання насоса поєднується з додатковим електронагрівачем, щоб покривати потребу в теплі в періоди його максимального споживання. 
 • Бівалентний режим має на увазі використання ще одного теплогенератора, що працює на іншому джерелі (наприклад, на газі).

Крім потужності при виборі насоса потрібно враховувати наступні параметри:

 • Точка бівалентності найбільш економічної роботи пристрою. З огляду на, що її вибір впливає на ККД насоса, для цього можна використовувати спеціальне програмне забезпечення. 
 • Досягнення необхідної температури потоку.

Правильне проектування опалювальної системи дуже важливо. Від нього залежить потужність і збалансованість її роботи, а значить, і ефективне забезпечення приміщення необхідним теплом.

Ще статті про тепловий насос та ціни дивись ТУТ

Бірюкович Павло
Бірюкович Павло
Експерт з інженерних систем і енергоефективності

Залиште Ваш комментар

(will not be shared)

Чому вам вигідно звертатися до нас?

Продаємо готові проекти котеджів власного виробництва
Виконуємо індивідуальне проектування
Виконуємо проектування реконструкції будинків
Проектуємо будинки на існуючих фундаментах
Виконуємо дизайн проекти інтер'єрів
Коригуємо імпортні проекти з урахуванням вітчизняних матеріалів
Консультуємо з питань будівництва та ремонту