Як вибрати тепловий насос
Давайте розберемося які бувають теплові насоси.
За прогнозом Світового енергетичного комітету, до 2020-го року в розвинених країнах 75% будинків будуть опалюватися і забезпечуватися гарячою водою з поновлюваних джерел енергії. Один з видів таких ресурсів - тепловий насос.
Це пристрій що витягує тепло з повітря, води і земних надр. Щоб прилад працював з максимальною ефективністю, потрібно правильно вибрати джерело енергії і, власне, сам насос.
А також знати тепловтрати вашого будинку, потреби в гарячому водопостачанні і охолодженні. Для цього необхідно провести енергоаудит вашого будинку або проекту будинку (якщо будинок тільки планується або будується).
Як вибрати джерело тепла для теплового насоса?
Перед тим, як купувати насос, потрібно визначитися з джерелом енергії. В його ролі можуть виступати:
- Атмосферне або вентиляційне повітря. Такий прилад можна встановити як на вулиці, так і всередині приміщення. Це так званий повітряний насос.
- Грунт;
- Водойма;
- Грунтові води..
Прилади, які черпають енергію землі, а також грунтових і поверхневих вод, називаються геотермальними.
При виборі джерела енергії потрібно враховувати наступні фактори:
- Площа опалювального приміщення і тип опалювальних приладів.
Вибір джерела тепла багато в чому залежить від завдань, які ставляться перед ним.
Наприклад, для обігріву невеликого будинку або дачі площею до 100 кв. м найдоцільніше встановити повітряний насос.
Але врахуйте що повітряний насос при температурі повітря зовні починає споживати більше електроенергії і відповідно, якщо ви хочете жити в такому будинку цілий рік, слід подбати про необхідну електричної потужності.
Оптимально, якщо будівля при цьому обладнано системою гарячого водопостачання, а насос розглядається як додаткове джерело енергії. До речі, якщо будинок оснащений вентиляційною системою, можна інтегрувати прилад безпосередньо в неї.
Також будинок повинен бути обладнаний низькотемпературною системою опалення (це теплі підлоги, стіни, або повітряні фанкойли)
Але для будинку площею від 100 до 250 кв. м такої моделі буде недостатньо. Найкращим варіантом буде поєднання теплих підлог з насосом типу «повітря-вода» або ж геотермальним приладом. Якщо ж мова йде про великому будинку, площа якого понад 250 кв. м, найкраще використовувати прилад геотермального типу з достатньо великим теплообмінником.
- Можливість використання пристрій для кондиціонування. Якщо прилад буде використовуватися не тільки для обігріву, але і для охолодження повітря, найкраще вибирати геотермальні пристрої типу «грунт-вода» або «вода-вода». Вони здатні працювати в режимі пасивного кондиціонування, відповідно, більш економічні. А також їх працюють в більш стабільних умовах (температура під землею + 8-10 град Цельсія) і відповідно більш надійні.
Решта типів насосів придатні лише для активного охолодження повітря, що збільшує експлуатаційні витрати.
- Площа і геологія ділянки, можливість проведення бурових робіт. Геотермальний насос забезпечує стабільне тепло і ефективність. Тому, якщо на ділянці можна проводити бурові роботи, краще зупинитися саме на цьому варіанті. При цьому необхідно вибирати між двома видами теплообмінників: горизонтальних і вертикальних. Перший не вимагає складних і витратних земельних робіт. Але для його установки необхідний велику ділянку, який не використовується для господарських потреб. Вертикальний теплообмінник можна встановити на невеликій ділянці, придатному для буріння. Глибина свердловин може відрізнятися, але зазвичай вона складає не більше 150 м. Вартість робіт прямо пропорційна глибині буріння.
- Наявність поблизу водойму. Якщо недалеко від будинку є річка або озеро, оптимальним вибором буде пристрій водного типу. Це найдоступніший з геотермальних насосів. Для його роботи досить прокласти по дну водойми пластиковий колектор, який і буде використовуватися для отримання теплової енергії. Потрібно враховувати, що для установки водного насоса необхідний вільний доступ до джерела, а також спеціальний дозвіл на будівництво.
- Фінансові можливості. Найбільш доступним за ціною є повітряний насос. Але варто враховувати, що при низьких температурах він втрачає свою ефективність і вимагає підвищених експлуатаційних витрат. Геотермальний насос і його установка обійдеться набагато дорожче, особливо якщо врахувати витрати на буріння свердловин. З іншого боку, це ефективний варіант, що не вимагає високих експлуатаційних витрат.
На які характеристики звертати увагу при виборі моделі теплового насоса?
Визначившись з джерелом енергії, можна переходити до вибору конкретної моделі. Основними характеристиками роботи будь-якого пристрою є:
- Потужність. Цей показник розраховується індивідуально, виходячи з площі будинку, теплопровідності і температури теплоносія в системі. Такий розрахунок спрямований на створення комфортних умов в будинку навіть при найнижчих морозах.
- Коефіцієнт продуктивності (СОР). Ця величина позначає кількість одержуваної енергії по відношенню до витраченої. Наприклад, СОР, рівний 4, говорить про те, що на 1 кВт використовуваного електрики, насос буде виробляти 4 кВт теплової енергії. Але врахуйте що різні виробники дають паспортний COP для різних умов, зазвичай щоб показати максимальну ефективність.
Звертаємо увагу на цифри: Наприклад COP 0/35 - 4,5 це означає що коефіціет пріобразованія електричне енергії в теплову дорівнює 4,5 при зовнішній температурі 0 градусів Цельсія і при подачі теплоносія температурою 35 град в систему опалення. Тобто цей показник це найкраща '' середня температура по лікарні '' а в реальних умовах цифри будуть інші. Адже нагрів водячи для ГВС вимагає температури 65 град. Цельсія а снаржі може бути і -15 для повітряного теплового насоса. Особливо грішать з іграми в цифри китайські виробники наприклад COP 5,2 для повітряного теплового насоса при 9/35, і ці цифри спробуй ще знайти ...
- Режим роботи. Існує моновалентний і бівалентний вид експлуатації насоса. У першому випадку він виступає єдиним генератором тепла. Найбільш доцільно використовувати для цього грунтові прилади. При бівалентному режимі насос працює одночасно з газовим або електричним котлом. Різновидом цього типу є моноенергетичного вид експлуатації, коли теплоносій насоса підігрівається за допомогою вбудованого електрообігрівача. (підбір потужності додаткового нагрівача це теж важливе питання яке впливає на безпроблемність експлуатації системи опалення і вашого комфорту)
Крім цього варто враховувати додаткові можливості насоса. Так, деякі моделі оснащені функцією підсушування повітря або комп'ютеризованою системою управління через інтернет.
Отже, підбиваючи підсумки, можна зробити наступні висновки про підбір теплового насоса.
- Повітряний насос - це самий простий і доступний варіант. Але через нестабільну ефективності прилад може служити лише додатковим джерелом тепла (наприклад в парі з газовим котлом), обслуговувати невелику площу або вимагати значну додаткову електричну потужність (якої може і не бути)
- Геотермальні насоси - це ефективні і надійні пристрої. При високій вартості приладу і монтажу вони досить швидко окупаються, тому вважаються на сьогоднішній день найбільш економними.
- При виборі конкретної моделі потрібно звертати увагу на її потужність і продуктивність, а також наявність додаткових функцій.
Вибираючи насос з урахуванням всіх вимог, Ви можете бути впевнені, що отримуєте надійне, економне і ефективне пристрій, який досить швидко окупиться і буде служити вірою і правдою ще багато років.
Наші фахівці пройшли навчання на заводі з виробництва теплових насосів в Швеції і полностю володіють інформацією з проектування та монтажу систем опалення з тепловими насосами різних типів.
Ще статті про тепловий насос читайте ТУТ
Подивитися приклади проектів систем опалення з тепловими насосами можна ТУТ

Чому вам вигідно звертатися до нас?







Залиште Ваш комментар