Відвідуючи наш сайт, ви даєте згоду на використання нами cookie, щоб аналізувати та генерувати контент і рекламу з урахуванням ваших інтересів. Використання цього веб-сайту означає, що Ви погоджуєтеся з ним.

Як ми проектуємо енергоефективні будинки

Енергоефективні будинки - як розробити проект пасивного будинку.

 

У цій статті, яка не є посібником з проектування пасивних будинків, ми постаралися викласти деякі відомості, які корисно знати замовникові приступає до вибору проекту для будівництва пасивного будинку. 

Сьогодні за енергію доводиться платити з власної кишені. Вартість газу, дров і електрики зростає як на дріжджах. І це при тому, що в Україні опалювальний сезон триватиме 7 місяців, з 1 жовтня по 30 квітня включно. Природне бажання мати будинок, в якому вартість опалення буде мінімальною призвело до появи величезної кількості пропозицій по будівництву так званих пасивних  будинків, які до реального  пасивного будинку відносяться як навантажувач, на акумуляторах, до електромобіля Тесла. Хоча обидві марки без сумніву і є електромобілями.

Енергоефективні будинки. Як ми проектуємо

Отже, які вимоги пред'являються до пасивного будинку:

 • Річна витрата енергії на опалення не більше 15 кВт*год / (м2*рік)
 • Теплоізоляція огороджувальних конструкцій (стіни, зовнішнє перекриття, підлогу 1го поверху), коефіцієнт теплопередачі U менше 0,15 Вт / (м2 * K);
 • Відсутність містків холоду
 • Герметичність будівлі, згідно тесту на герметичність (blowdoor test по DIN EN 13829). Виток  повітря при перепаді тиску 50 Па не більше n50 *0,6/год
 • Енергоефективні вікна та скління U<0.8 Вт / (м2 * K)
 • Вентиляційна система з рекуперацією тепла з ККД не менше 75% і мінімальним споживанням електроенергії.


Виходячи з цих вимог енергоефективні будинки мають ряд особливостей:

 1. Орієнтація кімнат. Приміщення в будинку повинні бути розташовані таким чином, щоб в холодну пору сонячні промені, максимально нагрівали приміщення через вікна. Взимку це відмінно, проте влітку бажано сонця мати поменше. Для цього в проекті слід передбачити спеціальні сонцезахисні пристрої. Це може бути достатній винос покрівлі, балкони, перголи або тканинні маркізи.
 2. Балкон в пасивному будинку не повинен розривати теплоізоляційну оболонку будівлі. Тобто традиційний балкон, що спирається на стіну будинку, а тим більше консольний балкон, є містком холоду і в пасивному будинку неприпустимі. Балкон в пасивному будинку може бути приставним, тобто такий що спирається на незалежні від стін,  окремо стоящі колони.
 3. Форма будинку. Порізаний план призводить до збільшення площі стін і відповідно до зростання тепловтрат. Якщо ми проектуємо пасивний будинок, то бажано, щоб будинок мав прямокутну або квадратну форму.
 4. Орієнтація покрівлі. Розміщення на похилому даху сонячних батарей вводить свої обмеження. Скат покрівлі на якому закріплені сонячні панелі повинен орієнтуватися на південь, при цьому кут нахилу покрівлі, для київської області, становить близько 30 град. При плоскій покрівлі це на перший погляд вирішується дещо простіше. Однак з'являються нові вимоги до конструкції плоскої покрівлі на яку спираються сонячні панелі, які можуть пошкодити гідроізоляційний килим. Про видах і конструкціях плоскої покрівлі можна прочитати тут http://akvilonpro.ua/ru/statji/kakoj -dom-nuzhen / priemuschestva-i-nedostatki-ploskoy-krovli.html
 5. Теплоізоляція стін. Через стіни йде близько 25% тепла. На етапі проектування в проект повинна бути закладена необхідна товщина утеплювача, яка вибирається з розрахунку  конструкції стін і місцезнаходження будинку. Будинок запроектований для півдня, наприклад для Херсонської області може мати іншу товщину утеплювача, ніж будинок запроектований для півночі України. Наприклад, згідно розрахунку, для утеплення зовнішніх стін з газоблоку  товщ.375 мм необхідно використовувати 300 мм високоефективного утеплювача. (Проект см.тут http://akvilonpro.ua/ru/docs/proektu-domov/100-150-m2 /132_passive_house_project.html ).
 6. Теплоізоляція перекриттів має величезне значення так як  через горищне перекриття і покрівлю йде близько 30% тепла.  Тому для теплоізоляції стелі другого поверху  товщина утеплювача складає близько 500 мм. Не слід забувати про утеплення підлог першого поверху, фундаментів, віконних укосів і т.д.
 7. Розмір і розташування вікон визначається не тільки побажаннями замовника, але і розрахунком тепловтрат і теплонадходження сонячної енергії. Логічно, що на північному фасаді вікон має бути мінімальна кількість, краще щоб їх не було взагалі. До вибору вікон слід підходити максимально відповідально. Слід мати на увазі, що через звичайні металопластикові вікна йде на 75% більше тепла ніж через стіни. Застосування вікон з  теплоізольованими профілями і енергозберігаючіми склопакетами дозволяє різко знизити тепловтрати.  Детальніше про вибір теплих вікон читайте тут http://akvilonpro.ua/ru/docs/passive-house/kakie-okna-nuzhnyi.html    До речі, закривши вікна на ніч теплозахисні жалюзями, ви можете значно зменшити тепловтрати. А розміщення теплозахисних жалюзі також бажано передбачити в проекті. 
 8. Вентиляція. 20% тепла втрачається в традиційному будинку завдяки вентканалу, провітрюванням і протягам. Тому для збереження тепла в пасивному будинку проектується примусова система вентиляції з рекуперацією. При цьому влітку до системи вентиляції може використовуватися для охолодження повітря.
 9. Розрахунки та сертифікат. При розробці проекту пасивного будинку на кожному етапі необхідно виконати аналітичний розрахунок житлового будинку за програмою планування пасивних будинків.

Поставили будинок на ділянці - провели розрахунок теплопонадходжень, вибрали теплоізоляцію - провели розрахунок...баланс тепловтрат і теплонадходжень енергоефективного будинку

Таким чином перевіряються розміри і розташування вікон, козирки і солнцезащита від перегріву. При проектуванні пасивного будинку враховується максимальна кількість факторів які впливають на енергоспоживання будівлі. Включаючи кількість мешканців і їх стиль життя, скільки разів вони стирають і як сушать білизну (на мотузці або в сушильній машині). Як буде опалюватися будинки газом, дровами або електрикою. Чи буде використовуватися тепловий насос і гелиосистема для ГВП.

Після проведення розрахунків ми отримуємо звіт про відповідність нормам пасивного будинку частина якого виглядає ось так:

перевірка на відповідність пасивного будинку 

Без аналітичного розрахунку  за програмою планування пасивних будинків PHPP проект навіть теоретично не може називатися проектом пасивного будинку. При цьому вибір правильної  конструкції несучих стін абсолютно не гарантує вам значного підвищення характеристик будинку без дотримання інших факторів.

Дізнайтеся куди в будинку йде тепло в статті ТУТ

Як ви розумієте, це далеко не повний перелік особливостей проекту пасивного будинку.

На додаток слід зазначити що на 100% пасивним може називатися тільки повністю побудований і введений в експлуатацію будинок, які підтвердив свої теоретичні показники енергоспоживання на практиці. Про особливості будівництва пасивного будинку ми постараємося розповісти в наступній статті.

Додатково про енергоефективні будинки читайте в розділі Пасивний будинок тут

На нашому сайті ви можете знайти готові проекти будинків створені відповідно до стандарту пасивного будинку

Подивитись і замовити готовий проект пассивного будинку ви можете -> тут

Задати питання про:

 • проектування та будівництва,
 • замовити проект пасивного будинку,
 • замовити технічний нагляд за будівництвом,
 • а також будівництво пасивного будинку ви можете за телефонами
Бірюкович Павло
Бірюкович Павло
Експерт з інженерних систем і енергоефективності

Залиште Ваш комментар

(will not be shared)

Чому вам вигідно звертатися до нас?

Продаємо готові проекти котеджів власного виробництва
Виконуємо індивідуальне проектування
Виконуємо проектування реконструкції будинків
Проектуємо будинки на існуючих фундаментах
Виконуємо дизайн проекти інтер'єрів
Коригуємо імпортні проекти з урахуванням вітчизняних матеріалів
Консультуємо з питань будівництва та ремонту