Відвідуючи наш сайт, ви даєте згоду на використання нами cookie, щоб аналізувати та генерувати контент і рекламу з урахуванням ваших інтересів. Використання цього веб-сайту означає, що Ви погоджуєтеся з ним.

Енергозберігаючий будинок ключові місця

Енергозберігаючий будинок от AkvilonPro   За останні 15 років у нас накопичився чималий досвід як в проектуванні енергоефективних будинків так і в проведенні енергоаудитів проектів або побудованих будинків. Велика кількість тепловізійних обстежень сформувало базу неправильних або спірних рішень яких ми намагаємося уникати в поточній практиці. Тому в даній статті я хочу пройтися по ключовим моментам в створенні правильного енергозберігаючого будинку.

Енергозберігаючий будинок, основні етапи.

При створенні цього матеріалу ми орієнтувалися в тому числі на принципи Passive House і Active House.

Перший етап з яким стикається майбутній домовласник, швидше за все ще не знає який будинок у нього буде, це вибір ділянки.

Я опущу критерії зручності такі як близькість громадського транспорту, шкіл, магазинів і так далі, а перейду безпосередньо до питань які впливають на енергоефективність.

При розміщенні будинку на ділянці бажано мати у своєму розпорядженні його так щоб зона кухні і тераса виходила північ або схід, тоді ми йдемо від річного перегріву і так теплої зони і зменшуємо витрати на кондиціонування. Розташування терасових вікон на південь для отримання безкоштовного сонячного тепла виправдано при використанні пасивної чи активної сонцезахисту. Якщо планується установка сонячної електростанції то нам потрібен південний схил покрівлі для її розміщення. На захід краще орієнтувати санвузли та допоміжні приміщення. Якщо до будинку прибудований гараж то краще його розташувати на північній стороні для створення буфера від північного вітру.

Тому перед покупкою ділянки бажано вже визначитися з планувальними рішеннями (хоча б концептуально)

Другий етап на який варто звернути увагу при розробці енергоефективного будинку це закладка повітропроводів для використання припливно-витяжної системи вентиляції. Ми говоримо про це на самому ранньому етапі бо конструктору важливо знати де повинні бути заставні для проходу в несучих конструкціях повітропроводів досить великого діаметру. Застосування вентиляційної установки з рекуперацією тепла теж обов'язково.

Третій етап це розробка правильних вузлів з утеплення фундаментів і підлоги першого поверху. Тут ми радимо не економити на товщині утеплювача а утеплятися товщиною 200-250 мм, так як в підлогу теплоізоляцію ви вже не додасте ніколи.

Примикання терас, ганків має відбуватися через терморазрива. Зовнішнє утеплення фасаду потрібно опускати нижче глибини промерзання грунту, утеплення фундаментів повинно бути тієї ж товщини як і утеплення фасадів. Якщо звернутися до рекомендацій інституту пасивного будинку то контур теплоізоляції повинен бути без розривів. У тому числі і під підошвою фундаменту або фундаментної плитою. Це нам гарантує то що ми отримаємо на 100% теплий фундамент.

Рекомендації по товщині утеплення ми в цій статті давати не будемо. Так як для різних конструктивних схем будинків ці рекомендації будуть різні. Якщо ви хочете дізнатися що робити у вашому випадку то звертайтеся і ми знайдемо найоптимальніше рішення виходячи із завдань.

Четвертий етап це проектування будинку без містків холоду. А це значить що балкони, навіси, тераси повинні бути приставні й не випускати тепло назовні.

Вікна повинні монтуватися в товщину шару утеплення.

Товщина теплоізоляції повинна вибиратися виходячи з критеріїв потрапляння будівлі мінімум в клас А по витраті енергії на опалення за українськими нормами.

При проектуванні мансардного покрівлі необхідно передбачати перехлест як шарів теплоізоляції так і перекриття кроквяної системи необхідної товщиною утеплювача.

П'ятий етап це створення герметичної оболонки будинку на рівні n50 <0,6 / ч.

Для цього всі вікна повинні бути змонтовані з обов'язковим захистом та ізоляцією монтажного шва. Пароізоляція перекриття та покрівлі повинна бути змонтована з проклеюванням всіх стиків і герметизацією примикань до стін і в місцях проходу труб, повітроводів і проводів. У будинках з цегли, газобетону і керамічного блоку обов'язково нанесення паронепроникною штукатурки по всім зовнішніх стін з використанням сітки в приляганнях до перекриттів і підлоги. Після будівництва коробки будинку і нанесення чорновий штукатурки необхідно зробити тест на герметичність будівлі (blowerdoor test) для виявлення та усунення всіх недоліків до чистової обробки.

Шостий етап це застосування відповідних віконних конструкцій. Врахуйте що на південній і північній сторонах будинку можуть застосовуватися різні рішення які дозволять зменшити тепловтрати та збільшити теплопоступления в зимовий час.

енергозберігаючі технології для дому


Сьомий етап це вибір і застосування відповідних інженерних рішень.

Залежно від доступного енергоносія застосовуються і різні рішення.

Наприклад при використанні теплового насоса повітря-вода нам потрібно збільшити накопичення тепла вдень (коли температура навколишнього повітря вище)

При використанні твердопаливного котла потрібно мати відповідний теплоаккумулятор для залпового накопичення тепла. Якщо ми використовуємо електрокотел і маємо можливість придбання електрики за нічним тарифом то нам потрібен теплоаккумулятор який накопичить тепло на денне споживання.

Восьмий критерій - використовуємо енергію тільки тоді коли це необхідно.

Це означає що опалення та кондиціювання в будинку повинно працювати тоді коли ми в ньому перебуваємо. А в той час коли нас вдома немає все системи повинні переходити в режим StandBy. Наприклад система вентиляції працює по датчику якості повітря а система опалення-кондиціювання запрограмована на вимикання за таймером (або команді смартфона) коли ми йдемо на роботу і включення за годину до нашого повернення або при наближенні смартфона ближче 30 км в тому випадку якщо у нас заміський будинок .

При проектуванні будинку по критеріям passive house я користуюся програмою планування пасивних будинків (PHPP) в якій на виході ми отримуємо дані про відповідність конкретного проекту необхідним параметрам.

радар Active House

При проектуванні будівлі згідно критеріїв Active House складається радар активного будинку з оцінкою 9 критеріїв комфорту, енергоефективності, екологічності.

При веденні будівництва складається чек-лист згідно якого перевіряється кожен етап будівництва.

    Хочу сказати що універсальних рішень які підійдуть до будь-якого дому немає. Будь-який будинок має розглядатися як єдина система яка відповідає тим параметрам які задані до початку проектування і розглядати вдома як сукупність окремих частин не слід.

Якщо у вас є питання і вас цікавить проектування і будівництво свого енергоефективного або навіть пасивного будинку то сміливо звертайтеся до нас. Допоможемо на будь-якому етапі від проектування до реалізації окремих систем.

Про енергозберігаючий будинок та енергозберігаючі технології для будинку читай ТУТ

Про розрахунок тепловтрат і потужності опалення читай ТУТ

Бірюкович Павло
Бірюкович Павло
Експерт з інженерних систем і енергоефективності

Залиште Ваш комментар

(will not be shared)

Чому вам вигідно звертатися до нас?

Продаємо готові проекти котеджів власного виробництва
Виконуємо індивідуальне проектування
Виконуємо проектування реконструкції будинків
Проектуємо будинки на існуючих фундаментах
Виконуємо дизайн проекти інтер'єрів
Коригуємо імпортні проекти з урахуванням вітчизняних матеріалів
Консультуємо з питань будівництва та ремонту