Відвідуючи наш сайт, ви даєте згоду на використання нами cookie, щоб аналізувати та генерувати контент і рекламу з урахуванням ваших інтересів. Використання цього веб-сайту означає, що Ви погоджуєтеся з ним.

Властивості грунтів

Фундамент будинку. Як вибрати основу згідно грунтів і їх класифікації

На погляд дилетанта всі грунти однакові. Жовті або сірі, при намоканні — брудні, коли сухі — запорошені. Не дивлячись на зовнішню схожість властивості грунтів дуже різні. Вони залежать не лише від складу, вологості і щільності грунту. Властивості грунту залежать також від рельєфу ділянки, наявності або відсутності грунтових вод, їх сезонних коливань, і кліматичних умов.

Найбільш переважні грунти однорідні, оскільки вони мають зазвичай рівномірне осідання. Слід зазначити, що невелике осідання фундаменту, порядка 1 -3 см не небезпечна для будівлі. Чудовою однорідною підставою для фундаменту є, наприклад, грубозернистий пісок.

Значну небезпеку представляють неоднородниє грунти. До таких грунтів відносяться як насипний так і родючий (рослинний) шар грунту. Насипниє грунти мають незначну щільність і різні включення, наприклад залишки будівельного сміття що складається з суміші дощок, уламків бетону і цеглини, перемішаної з папером і піском. Навіть не фахівцеві зрозуміло, що за наявності подібних включень під підошвою фундаменту, фундамент може давать нерівномірну осадку. Не личать для пристрою підстав також і рослинний грунт — гумус. Нерівномірне осідання підстави часто є причиною руйнування фундаменту. Свідоцтво нерівномірного осідання поява тріщин на стінах будинку.

Якщо вам "повезло" і ваша ділянка знаходиться на вершині міцної скелі, то можна обойтісь без фундамента. Ви можете поставити стіни будинку безпосередньо на кам'яну поверхню. Углубляться нижче за уровня землю немає необхідності. Проте в переважній більшості випадків верхній шар грунту складається з не міцного і рихлого рослинного грунту. Часто нижче знаходиться щільніший шар, наприклад суглінок або песок. У такому разі підошву фундаменту слід встановлювати на щільніший шар грунту.

Повсюдно поширені грунти пучиністі. Ето глинисті грунти, такі як супіски, глина і суглинки. Вони чудово утримують вологу, а при замерзанні збільшуються в об'ємі. Причиною цього є утворення крижаних кристалів в телі грунту. Господарям ділянок розташованих на гліністих грунтах слід врахувати, що в глинистих грунтах підставою фундаменту можуть служити лише шари розташовані нижче глибини промерзання.

Наприклад в Київською області глибина промерзання близько 1 м-коду, в Одеській - 80 див., в Харківській — 1,2 м.

Досить частий зустрічаються грунти просадчики. Такі грунти, при зволоженні, зменшуються в об'ємі. У сухому стані грунти просадчиків мають підвищену пористість. Проте вони миттєво ущільнюються при замочуванні. До просадчиків відносять лесси і лесовидні суглинки.

Звертаю увагу, що в сухому стані лесси надзвичайно щільні. Їх майже неможливо «угрызть» лопатою. Особистий досвід — копаючи підвал в лесових рунтах я застосовував відбійний молоток. Але не варто цим обманюватися. Трохи волога і ліс миттєво перетворюється на рідкий бруд.

Може станеться і так, що верхній шар складається з щільного грунту, під яким знаходиться шар просадчика.

У таких грунтах можливо доведеться застосувати фундаменти свайні або монолітну залізобетонну плиту.

Зустрічаються пливуни – грунти насичені водою, складаються з дрібнозернистих пильоватих пісків з мулистими і глинистими домішками. При розтині вони приходять в рух подібно до густого киселю. При попаданні вологи пливуни перетворюються на рідкий стан. Зрозуміло, що на воду фундамент обперти неможливо, тому пливуну як природні підстави непридатні. У таких грунтах швидше за все доведеться застосувати фундаменти свайні. Палі повинні пройті шар пливуна і дійти до твердої підстави.

Визначити властивості грунтов, які знаходяться під плямою вашого будинку, глибину заставляння фундаменту (тобто глибину на якій грунт може служити підставою для фундаменту), прийняти технічне рішення які фундаменти оптимальні для даного типа грунту можливо лише на підставі результатів геологічних досліджень.

 

Про розробку індивідуального проекту будинку читай ТУТ 

Ще статті з будівництва свого будинку читай тут.

ОЛЕКСІЙ БІРЮКОВИЧ
ОЛЕКСІЙ БІРЮКОВИЧ
Cертифікований архітектор

Залиште Ваш комментар

(will not be shared)

Чому вам вигідно звертатися до нас?

Продаємо готові проекти котеджів власного виробництва
Виконуємо індивідуальне проектування
Виконуємо проектування реконструкції будинків
Проектуємо будинки на існуючих фундаментах
Виконуємо дизайн проекти інтер'єрів
Коригуємо імпортні проекти з урахуванням вітчизняних матеріалів
Консультуємо з питань будівництва та ремонту